Kansainvälisen filosofian päivän esseekilpailun tulokset

Nuori filosofi Salosta kirjoitti parhaiten

Kansainvälisen filosofian päivän esseenkilpailun voitto meni Salon lukion opiskelija Juho Tammiselle ja hopeaa sai Tikkurilan lukion Aleksi Korpela. Pronssia sai norjalainen, kunniamainintaan ylsivät intialainen ja virolainen opiskelija. Perusopetuksen oppilaiden filosofoinnista palkittiin kahdeksan oppilasta ja annettiin viisi kunniamainintaa. Palkinnot jaettiin Kansainvälisenä filosofian päivänä, jota vietetään marraskuun kolmantena torstaina. Helsingin yliopistolla järjestetyssä symposionissa puhui kansainvälisen filosofian opettajajärjestön puheenjohtaja Werner Busch. Samassa tilaisuudessa julkistettiin kirja Secular Ethical Education, johon ovat kirjoittaneen Timo Airaksinen, Pekka Elo, Heta Gylling ja Juha Savolainen.

Suomen UNESCO -kouluverkko, Filosofian ja elämänkatsomustiedon opettajat ry (FETO) ja Suomen filosofinen yhdistys (SFY) järjestävät filosofisen esseetapahtuman perusopetuksen sekä lukioiden ja ammattioppilaitosten oppilaille.  Esseetapahtumassa on erilliset sarjat peruskoulun oppilaille ja toisen asteen oppilaitosten opiskelijoille. Peruskoulujen oppilaat kirjoittavat esseen omalla äidinkielellään. Esseiden aiheissa on otettu huomioon niin pienet kuin suuremmat oppilaat. Toisen asteen oppilaitosten opiskelijat englanniksi, ranskaksi tai saksaksi (ei kuitenkaan omalla äidinkielellä). Vieraalla kielellä kirjoittavat saavat käyttää sanakirjaa apuna.  Toisen asteen oppilaitosten sarjassa esseekilpailu toimii samalla myös Suomen joukkueen karsintana vuoden 2012 filosofian olympialaisiin, jotka järjestetään Oslossa toukokuussa 2012. Olympialaisten vastuullinen järjestäjä on International Federation of Philosophical Societes (FISP), jonka jäsen Suomen Filosofinen Yhdistys on. Tapahtuma järjestetään yhteistyössä UNESCOn filosofian osaston kanssa.


Lukion esseekilpailun tulokset:

Kulta
Juho Tamminen, Salon lukio, opettaja Matti Taneli

Hopea
Aleksi Korpela, Tikkurilan lukio, opettaja Antti Kajas
Lassi Saario, Salon lukio, opettaja Matti Taneli

Pronssi
Stian Follevaag Ersvær, Bergen Handelsgymnasium, opettaja Ewa Siarkiewicz-Bivand
Nelli Kraufvelin, Linnankosken lukio, opettaja Leila Kiviuoma

Kunniamaininta
Abhinav Menon, Abhinav Vidyalay & Jr. College, opettaja Kedar Soni
Jani Patrakka, Tampereen lyseo, opettaja Mikko Virolainen
Karl Kontus, Pärnu Coeducational Gymnasium, opettaja Peedu Sula


Peruskoulun esseekilpailun tulokset

1-3lk sarja

Palkitaan:
Pihla Järvinen Latokartanon peruskoulu, opettaja Anna-Maija Karjula
Akseli Kontiokari Oulun normaalikoulu, opettaja Anja Lindh

Kunniamaininta:
Jenna Einonen Ouluun normaalikoulu, opettaja Anja Lindh

4-6lk sarja

Palkitaan:
Bertram Sammeli Valkeavuoren koulu, opettaja Tanja Sirén
Onni Sistonen Viikin normaalikoulu, opettaja Sirkku Myllyntausta
Petteri Strömberg Oulun normaalikoulu, opettaja Anja Lindh
Roosa Nieminen Latokartanon peruskoulu, opettaja Sirkku Sagath

Kunniamaininta:
Sara Ruokolainen Pukinmäen peruskoulu, opettaja Muru Juurola
Jenna Syvävirta Hyrkin koulu, opettaja Riku Välitalo

7-9lk sarja

Palkitaan:
Ville Lehto Karkkilan yhteiskoulu, opettaja Eino Huotari
Miika Kalliokoski Pukinmäen peruskoulu, opettaja Elisa Eljendy

Kunniamaininta:
Anniina Päiväniemi Suutarilan yläaste, opettaja Karoliina Käpylehto
Jussi Kelavuori Valkeavuoren koulu, opettaja Tanja Sirén

----------------------------------------------------------------------------------------------


UNESCO Maailman filosofian päivä 17.11.2011
SYMPOSION, Helsinki Finland

Helsingin yliopisto, Metsätalo, Unioninkatu 40, 4. kerros, Sali 18 (B402)
(http://www.helsinki.fi/teknos/opetustilat/keskusta/u40/ls18.htm)

Kansainvälinen filosofian opettajien yhdistyksen (AIPPh) Baltic Sea Net ja Helsingin yliopiston käytännöllisen filosofian yksikkö järjestävät yhdessä Suomen UNESCO ASPnetin, Filosofian ja elämänkatsomustiedon opettajat (FETO) ry:n ja  Suomen filosofisen yhdistyksen kanssa symposionin.

Ohjelma
17.11.2011

14.15        Avaus, Filosofia ja vapaus, professori Heta Gylling

14.30        Some Aspects of Immanuel Kant's Moral Theory for Schools - Is Kant's Moral a Critical one?
Dr. Werner Busch, president of AIPPh

15.10        Discussion

15.20        Kirjan julkistaminen: Secular Ethical Education

15.30        Palkittavat: Maailman filosofian päivän Itämeren essee -tapahtuma (lukiot ja perusopetus)

16.00        Millainen on hyvä filosofinen essee: keskustelemassa
professori Timo Airaksinen (YTL),
opetusneuvos Pekka Elo (YTL),
yliopistolehtori Eero Salmenkivi (HY),
filosofi Juha Savolainen (IPO)
filosofian opettaja Ukri Pulliainen (FETO)

16.45        Päätös

       -----------------

19.00        Kansainvälinen Immanuel Kant biljarditurnaus,

Corona -baari, Eerikinkatu 11, Helsinki

http://www.andorra.fi/default.aspx?site=11


***

In Finland the essay event also functions as a selection for the Philosophy Olympiad in 2012. The papers should be prompt and concise, approximately one or two pages long, and they should be written in English or in German or French (however, not in the student's own mother tongue. Philosophically the most illuminating papers will be awarded with material connected to the given philosophical topics. The names of the awarded participants will be announced on November 17th, and the best essays will be published in the internet in the following address:
www.feto.fi. ja
www.tykografi.com/ipo
Pekka Elo, National Board of Education, tel. +358 40 348 7215, pekka.elo(at)oph.fi