UNESCOn maailman filosofian päivän symposiumin ohjelma; 17.11., Helsinki

UNESCO Maailman filosofian päivä 17.11.2011
SYMPOSION, Helsinki Finland


Helsingin yliopisto, Metsätalo, Unioninkatu 40, 4. kerros, Sali 18 (B402)
(http://www.helsinki.fi/teknos/opetustilat/keskusta/u40/ls18.htm)

Kansainvälinen filosofian opettajien yhdistyksen (AIPPh) Baltic Sea Net ja Helsingin yliopiston käytännöllisen filosofian yksikkö järjestävät yhdessä Suomen UNESCO ASPnetin, Filosofian ja elämänkatsomustiedon opettajat (FETO) ry:n ja Suomen filosofisen yhdistyksen kanssa symposionin.

Ohjelma (draft)
17.11.2011

14.15             Avaus, Filosofia ja vapaus, professori Heta Gylling
14.30            Some Aspects of Immanuel Kant's Moral Theory for Schools - Is Kant's Moral a Critical one? Dr. Werner Busch, president of AIPPh
15.15             Discussion
15.30            Palkittavat: Maailman filosofian päivän Itämeren essee -tapahtuma (lukiot ja perusopetus) sekä syksyn 2011 ylioppilastutkinnon filosofian ja elämänkatsomustiedon reaalikokeen kirjoittajat
16.00            Millainen on hyvä filosofinen essee: keskustelemassa professori Timo Airaksinen (YTL), opetusneuvos Pekka Elo (YTL), yliopistolehtori Eero Salmenkivi (HY), filosofi Juha Savolainen (IPO) ja filosofian opettaja Ukri Pulliainen (FETO)
16.45            Päätös

*****
19.00            Kansainvälinen Immanuel Kant biljarditurnaus,
Corona -baari, Eerikinkatu 11, Helsinki
http://www.andorra.fi/default.aspx?site=11

*****
In Finland the essay event also functions as a selection for the Philosophy Olympiad in 2012. The papers should be prompt and concise, approximately one or two pages long, and they should be written in English or in German or French (however, not in the student's own mother tongue). Philosophically the most illuminating papers will be awarded with material connected to the given philosophical and world heritage topics. The names of the awarded participants will be announced on November 17th, and the best essays will be published in the internet in the following address: www.feto.fi. ja www.tykografi.com/ipo

Pekka Elo, National Board of Education, tel. +358 40 348 7215, pekka.elo(at)oph.fi