Suomen Filosofisen Yhdistyksen tulevia tapahtumia syksylle 2010; Helsinki

Suomen Filosofinen Yhdistys
http://www.helsinki.fi/jarj/sfy/

Yhdistys kokoontuu seuraavan kerran poikkeuksellisesti jo keskiviikkona 20.10. klo 18 Tieteiden talon salissa 505 (Kirkkokatu 6 [Helsinki]). Kokouksessa esitelmöi FT Markus Pantsar (Helsingin yliopisto) otsikolla “Mitä Gödelin epätäydellisyysteoreemoista voi päätellä filosofiassa?”.

Yhdistyksen julkaisusarjassa Acta Philosophica Fennica on ilmestynyt Virpi Mäkisen toimittama kirjoituskokoelma The Nature of Rights: Moral and Political Aspects of Rights in Late Medieval and Early Modern Philosophy (=Acta Philosophica Fennica 87). Yhdisty­ksen jäsenet saavat kirjan hinnasta 30% jäsenalennuksen kirja­kauppa Tiedekirjassa (ovh. EUR 30,00). Tiedekirja, Kirkkokatu 14, 00170 Helsinki; puh. 09/635 177; fax. 09/635 01­7; sähköp. tiedekirja(at)tsv.fi; http://www.tiedekirja.fi

Helsingin yliopistossa järjestetään 20.-23.10.2010 kansainvälinen konferenssi Filosofiaa kouluissa – ajattelua etiikassa ja muissa oppiaineissa. Lisätietoja tästä tapahtumasta antaa Eero Salmenkivi (eero.salmenkivi(at)helsinki.fi).

Yhdistys järjestää yhdessä Helsingin yliopiston kanssa prof. Basil J. Hileyn 75-vuotispäivän kunniaksi 11.11.2010 Tieteiden talolla kansainvälisen symposiumin The Bohm-Hiley Interpertation of Quantum Theory: Where do we stand today?. Samassa yhteydessä, 12.-13.11., järjestetään  Helsingissä Hotelli Presidentissä Hileyn tutkimukseen keskittyvä pienempi työpaja Toward an Algebra of Process. Tähän työpajaan osallistuvat mm. Harald Atmanspacher (Freiburg), Bob Coecke (Oxford), Maurice de Gosson (Wien), Chris Dewdney (Portsmouth), Thomas Filk (Freiburg), Cecilia Flori (Potsdam), Basil Hiley (Lontoo), Nick Monk (Nottingham), Roger Penrose (Oxford), Hartmann Roemer  (Freiburg), William Seager (Toronto), Michael D. Silberstein (Elisabethtown), Stig Stenholm (Tukholma/Helsinki), W. M. Stuckey (Elisabethtown), Mike Towler (Cambridge) ja Georg Wikman (SHI R&D Göteborg). Näistä tapahtumista lisätietoja antaa dos. Paavo Pylkkänen, paavo.pylkkanen(at)helsinki.fi