Avantgarden kerrokset Suomessa -symposiumi, Helsinki 9.-10.10.2008

Tervetuloa Pohjoismaisen avantgarden tutkimuksen verkoston (The Nordic Network of Avant-Garde Studies) yhdessä Helsingin yliopiston taiteiden tutkimuksen laitoksen, Kuvataideakatemian sekä Suomen estetiikan seuran
kanssa järjestämään symposiumiin avantgardesta suomalaisessa taiteessa!

Avantgarden kerrokset Suomessa -symposiumi 9.-10.10.2008
Helsingin yliopiston päärakennus (Unioninkatu 34), auditorio IV
sekä (perjantai-iltapäivällä) Mariankatu 11, sali 10


torstai 9.10.2008

11.15 Kimmo Sarje (Helsingin yliopisto): avaussanat
11.30 Irmeli Hautamäki (Helsingin yliopisto): Suomi ja muut pohjoismaat avantgarden vaikutuspiirissä 1900-luvun alussa
12.00 Julia Tidigs (Åbo Akademi, Svenska litteratursällskapet i Finland): Språkblandning som ett modernistiskt och (de)territorialiserande drag i Elmer Diktonius prosa

12.30 kahvi

13.00 Kimmo Sarje (Helsingin yliopisto): Sigurd Frosteruksen ja Gustav Strengellin innovaatiot
13.30 Altti Kuusamo (Turun yliopisto): Avantgarden teoriakuolemat

14.00 lounas

15.00 runoilija Leevi Lehdon runoperformanssi
15.30 Vesa Haapala (Helsingin yliopisto): Nykyrunous ja avantgarden mahdollisuus
16.00 kuvataiteilija Jani Leinonen valottaa taidenäkemyksensä taustoja ja toteutuneita projekteja

16.30 ohjelma päättyy

ohjelmaa (mm. elokuvanäytös ja viinitarjoilu) Kuvataideakatemialla klo 19:sta alkaen


perjantai 10.10.2008

11.15 Teemu Mäki (Taideteollinen korkeakoulu): Avantgarden jälkeen
11.45 Erkki Sevänen (Joensuun yliopisto): Avantgarden yhteiskunnalliset ehdot yhdentyvässä ja globalisoituvassa maailmassa

12.15 kahvi

12.45 Kari Yli-Annala (Taideteollinen korkeakoulu): Ajanmukaisuus ja epäajanmukaisuus - suomalaisen avantgarden historiallinen dilemma
13.15 Harri Veivo (Helsingin yliopisto): Christian Dotremont ja "pohjoinen ulottuvuus"

13.45 lounas

                     * * *

huom. iltapäivän ohjelma osoitteessa Mariankatu 11 (sali 10)

                     * * *

14.45 Ilmo Rannan (Sibelius-Akatemia) Friedrich Nietzschen, Theodor Adornon ja Elmer Diktoniuksen sävellyksistä kokoama konsertti; esiintyjinä pianotaiteilijat Ilmo Ranta ja Maija Parko sekä sopraano Sanna Heikkinen
15.15 Tanja Uimonen (Helsingin yliopisto): Vapaus 2000-luvun suomalaisessa vapaassa improvisaatiossa
15.45 Eero Hämeenniemi (Sibelius-Akatemia): Musiikin avantgarde ja uutuuden käsite
16.15 ohjelma päättyy

klo 19 päätösillallinen